Αφιέρωμα στον ποιητή Κ.Π. Καβάφη με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ποίησης

Τη Δευτέρα 31 Μαρτίου στο 1ο Γυμνάσιο  Νέας Ιωνίας στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου, με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους Καρακούση Διαμάντως, παρουσίασαν  αφιέρωμα στη ζωή και το έργο του ποιητή Κ. Π. Καβάφη. Αφορμή αποτέλεσε αφ ενός  ο ορισμός του 2013 ως έτος Καβάφη αφετέρου η παγκόσμια ημέρα ποίησης.

School event Kavafis

Στην εκδήλωση, αρχικά, παρουσιάστηκε η πορεία της ζωής του ποιητή και στη συνέχεια έγινε αναφορά στο έργο και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της ποιητικής του. Τονίστηκε η οικουμενικότητα και η παγκόσμια απήχηση του Καβάφη ως σήμερα. Ακούστηκε η «Ιθάκη» σε αγγλική μετάφραση ως ελάχιστο δείγμα της επιρροής του. Οι μαθητές, «σαν έτοιμοι από καιρό» απήγγειλαν ποιήματα επιλεγμένα από τους ίδιους και δραματοποίησαν το ποίημα «Περιμένοντας τους βαρβάρους». Η παρουσίαση πλαισιώθηκε από οπτικοακουστικό υλικό με τη συνοδεία της μουσικής της Ευανθίας Ρεμπούτσικα.
Στόχος της συγκεκριμένης δραστηριότητας ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές λίγο από τον πλούτο της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας μέσα από τη βιωματική μάθηση, να διαπιστώσουν τη διαχρονικότητα των νοημάτων του έργου του ποιητή, να προβληματιστούν και να αισθανθούν τη συγκίνηση της ποίησης.                                                                                                                                             Καρακούση Διαμάντω, Φιλόλογος

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *