ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

Αφιέρωμα στον Ζωγράφο του Θεού Δομήνικο Θεοτοκόπουλο
για την επέτειο των 400 χρόνων από τον θάνατό του

Greco 2014

«Ανακάλυψα έναν μεγάλο, έναν απίστευτα προικισμένο καλλιτέχνη, τον Γκρέκο.
Έναν σύγχρονο του Ρέμπραντ, και όμως τόσο κοντινό μας«.
Julius Mayer-Graefe, Spaniche Reise (1910)

Το 1614 «έφυγε» ο Δομήνικος Θεοτοκόπουλος. Ήταν στο Τολέδο της Ισπανίας, όταν άφησε την τελευταία του πνοή. Ο ζωγράφος, που έμεινε γνωστός στην ιστορία ως El Greco έζησε το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του μακριά από την πατρίδα του, δημιουργώντας το κύριο σώμα του έργου του στην Ιταλία και στην Ισπανία. Εκπαιδεύτηκε αρχικά ως αγιογράφος στην Κρήτη, που αποτελούσε τότε τμήμα της ενετικής επικράτειας, και αργότερα ταξίδεψε στη Βενετία. Στην Ιταλία επηρεάστηκε από τους μεγαλύτερους δασκάλους της ιταλικής τέχνης, όπως τον Τιντορέτο και τον Τιτσιάνο, του οποίου υπήρξε μαθητής, υιοθετώντας στοιχεία από τον μανιερισμό.
Το 2014 κηρύχτηκε ως έτος «Δομήνικου Θεοτοκόπουλου» με αφορμή τη συμπλήρωση 400 ετών από τον θάνατο του μεγάλου Έλληνα ζωγράφου.

Το 1ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας Βόλου ξεκίνησε μία σπουδή στο έργο του μεγάλου καλλιτέχνη που θα συνεχιστεί και την επόμενη σχολική χρονιά.

El Greco Gymnasio Neas Ionias

Το Πρόγραμμα παρουσιάσθηκε στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας την Τρίτη 20 Μαΐου 2014 στις 12:15.
ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: Δρ Ελένη Χατζηδημητρίου, ΠΕ02, Ευθύμιος Γεωργούσης, ΠΕο1, Ευανθία Αγαλοπούλου, ΠΕο8.

1 Domenicos      2 Domenicos

3 Domenicos      4 Domenicos

5 Domenicos      6 Domenicos

Για τον Θεοτοκόπουλο μπορείτε να δείτε το αφιέρωμα της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ (Επτά ημέρες).