ΟΜΙΛΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

’Η φωτογραφία και η τεχνική της, από την φωτογραφία στον κινηματογράφο.’’

Οι μαθητές/τριες του ομίλου έμαθαν πώς λειτουργούν οι φωτογραφικές μηχανές και πώς πρέπει να τις ρυθμίζουν ανάλογα με το είδος της εικόνας που θέλουν να φωτογραφίσουν. Επίσης, έμαθαν τι πρέπει να προσέχουν για να έχουν αξιόλογες φωτογραφίες χωρίς ‘’φωτογραφικά’’ λάθη. Γνώρισαν την στερεοσκοπική (3D) απεικόνιση μιας φωτογραφίας και πέρασαν στην κινούμενη εικόνα, στον κινηματογράφο, στην κλασική του μορφή (2D) και στην τρισδιάστατη (3D).

Οι φωτογραφικές μηχανές και τα εξαρτήματα που χρησιμοποιήσαν:

1. FED 3  1977
  2. Canon EOS 700      1992
  3. Canon SURE SHOT EX   1993
  4. FUJIFILM Clear shot
  5. Canon PowerShot  A570 IS  (ψηφιακή)
  6. Εξωτερικό Φλας
  7. Φωτόμετρο
  8. Déclencher
  9. Τρίποδα
  10. Κλασικό Φίλμ 36mm 100ASA

Με τις μηχανές και τις γνώσεις που απέκτησαν, οι μαθητές και οι μαθήτριες του ομίλου έβγαλαν μία σειρά από φωτογραφίες και δημιούργησαν ένα φωτο-φυτολόγιο και μία ψηφιακή έκθεση φωτογραφίας.  ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το υλικό του Ομίλου Φωτογραφίας.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Δημόπουλος Λεωνίδας ΠΕ04.01 και Κυριακάκης Νικόλαος  ΠΕ04.01