ETWINNING 2014-2015

ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑ?ΚΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ
EUROP?ISCHER TAG DER FREMDSPRACHEN

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Βασιλική Παπαποστόλου, Γερμανικών
Συμμετέχοντες: οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γερμανικής Γλώσσας όλων των τμημάτων της Β΄ τάξης (Β1-Β2-Β3-Β4)

ΕΥΡΩΠΑ?ΚΗ ΜΕΡΑ ΤΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ – 26 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ
? Η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει καθιερώσει την 26η Σεπτεμβρίου ως την ημέρα εορτασμού των ευρωπαϊκών γλωσσών.
? Με αφορμή αυτή τη γιορτή των γλωσσών ξεκινήσαμε τη συνεργασία μας με τρία σχολεία σε αντίστοιχες ευρωπαϊκές χώρες.
? Πολωνία, Σλοβακία και Τουρκία ήταν οι χώρες με τις οποίες συνεργαστήκαμε.

ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ
? Στο έργο Etwinning πήραν μέρος όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄τάξης που διδάσκονται τη γερμανική γλώσσα στο σχολείο μας.
? Η γλώσσα εργασίας ήταν τα Γερμανικά.

ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ
? Τα τέσσερα συνεργαζόμενα σχολεία αντάλλαξαν ταχυδρομικά κάρτες. Ο κάθε μαθητής/ η κάθε μαθήτρια έγραψε και φιλοτέχνησε την αγαπημένη του/της λέξη στα Γερμανικά και στην αντίστοιχη μητρική.
? Το επόμενο βήμα ήταν η συγκέντρωση όλων των καρτών και η δημιουργία ενός λεξικού σε τέσσερις γλώσσες με όλες τις αγαπημένες λέξεις.

4lexikaΛΕΞΙΚΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ – ΣΛΟΒΑΚΙΚΟ – ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΛΕΞΙΚΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ – ΠΟΛΩΝΙΚΟ – ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΛΕΞΙΚΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ – ΤΟΥΡΚΙΚΟ – ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΛΕΞΙΚΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ – ΤΟΥΡΚΙΚΟ – ΕΛΛΗΝΙΚΟ (2)

Υπεύθυνη:
Βασιλική Παπαποστόλου, Γερμανικής γλώσσας

eTwinning 1
Projet: culture de bo?te de Volos
culture de bo?te de Venise

?coles partenaires: 1o Gymnasio Neas Ionias, Volos, Gr?ce.
Scuola Media Statale VICO, Italie.
professeurs: Serenella Parolin, Karapati Aristi

D?scription : Pr?senter et conna?tre l?autre dans sa vie scolaire. Partager des informations sur les diff?rents aspects culturels des pays partenaires comme mythologie, histoire. Traditions et f?tes. Hommes c?l?bres des pays partenaires qui ont v?cu ? Volos.

eTwinning 2
Unsere Schule und unsere Stadt mit unseren Augen (Συνεργασία με Γαλλία)

Πληροφορίες για το έργο
Οι μαθητές θα παρουσιάσουν το σχολείο τους, τα μαθήματά τους, τις εξωσχολικές τους δραστηριότητες. Θα παρουσιάσουν την πόλη του Βόλου μέσα απ΄ τα μάτια του μαθητή.

Αναμενόμενα αποτελέσματα
Εμπλουτισμός γνώσεων σε τομείς όπως η ξένη γλώσσα, γεωγραφία, ιστορία, πολιτισμός. Αποτρέπεται η διδακτική μονομέρεια και ενισχύεται η καθοδηγούμενη αυτενέργεια των μαθητών. Ανάπτυξη δημιουργικών και κριτικών στάσεων και δεξιοτήτων. Κίνητρα για την εκμάθηση της ξένης γλώσσας και η δυνατότητα εξάσκησής της. Καλλιεργείται κλίμα συνεργασίας και αξιοποιείται δημιουργικά η διαφορετικότητα. Αναπτύσσονται δεξιότητες διαπροσωπικής επικοινωνίας με την ανταλλαγή απόψεων, κρίσεων και συναισθημάτων. Εξάλειψη πιθανών προκαταλήψεων. Δυνατότητα αξιολόγησης της εργασίας τους από τους ίδιους τους μαθητές.

Τσάντου Δανάη
ΠΕ07 Γερμανικής Φιλολογίας

eTwinning 3
Etwinning ? Γ΄ Γυμνασίου – Γερμανικά
ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΗΘΟΠΟΙΟΥΣ

Μια ομάδα περίπου 15 μαθητών και μαθητριών της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου μας συνεργάζεται με μια ομάδα μαθητών και μαθητριών από ένα σχολείο στην πόλη Glogow της Πολωνίας .
Οι μαθητές γνωρίζονται μέσω ηλεκτρονικών μηνυμάτων και γυρίζουν μικρές ταινίες με θέματα όπως το σχολείο τους, αστείες ιστορίες και ανέκδοτα.
Πραγματοποιούνται και ζωντανές συνομιλίες μέσω skype, όπου οι μαθητές του σχολείου μας μπορούν να ρωτήσουν τους Πολωνούς μαθητές για διάφορα ήθη και έθιμα του τόπου τους. π.χ. για τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά και να πληροφορήσουν τους Πολωνούς για αντίστοιχα ελληνικά ήθη και έθιμα.

Βασιλική Παπαποστόλου, Καθηγήτρια Γερμανικών