ΟΜΙΛΟΣ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ

Η Λογοτεχνία εφαλτήριο και έμπνευση δημιουργικής έκφρασης

Ο Όμιλος Φιλαναγνωσίας απευθύνεται σε μαθητές οι οποίοι επιθυμούν να έρθουν σε επαφή με το βιβλίο, να απολαύσουν την ανάγνωση και να ψυχαγωγηθούν. Επιδιώκουμε να εμπλακούν συναισθηματικά, να καταθέσουν την προσωπική τους έκφραση με ποικίλους τρόπους (δραματοποίηση, ζωγραφική, δημιουργική γραφή, μουσική, χορό κ.α.) αξιοποιώντας έτσι τις δεξιότητες και τα ενδιαφέροντά τους. Αυτό θα επιτευχθεί μέσα από την αξιοποίηση ποικίλων ειδών λογοτεχνίας: πεζά, ποιητικά κείμενα, θεατρικά έργα, σατιρικά κείμενα, κόμικς, αλλά και με τη συμμετοχή εξωτερικών συνεργατών. Πρόθεση του ομίλου Φιλαναγνωσίας είναι να μυήσει τους μαθητές/τριες στον μαγικό κόσμο της Λογοτεχνίας και να αποτελέσει πρόσκληση και πρόκληση για περισσότερες αναγνώσεις στο μέλλον.

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ: Πύργου Καλλιόπη, Χατζή Μαρία, Φιλόλογοι.

Δείτε την παρουσίαση του ομίλου στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο:  ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΟΜΙΛΟΥ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ 2021-2022