ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ

«Γνωρίζω τα μουσεία της Μαγνησίας – Εκπαίδευση και πολιτιστικές δράσεις»
Υπεύθυνη: Διαμάντω Καρακούση, ΠΕ02, Φιλόλογος
Συμμετέχουσες: Βασιλική Γεράκα, ΠΕ02,  Φιλόλογος
                              Καλλιόπη Πύργου, ΠΕ02, Φιλόλογος

2014-2015

«Η φυσιογνωμία της Μαγνησίας μέσα από τα μουσεία της – Εκπαίδευση και πολιτιστικές δράσεις»
Συντονίστρια: Βασιλική Γεράκα, ΠΕ02

Συνεργάτες: Διαμάντω Καρακούση, ΠΕ02, Φιλόλογος
                           Καλλιόπη Πύργου, ΠΕ02, Φιλόλογος
                           Μαρία Χατζή, ΠΕ02, Φιλόλογος

?Μια βόλτα στον προσφυγικό συνοικισμό ??
Υπεύθυνες καθηγήτριες:
     Ειρήνη Καλιοντζή, Μαθηματικός
     Αλεξάνδρα Μούρτζη, Φιλόλογος
     Δρ. Ελένη Χατζηδημητρίου, Φιλόλογος, Διευθύντρια του σχολείου μας

2006-2007

«Βιομηχανικά κτίρια πολεοδομικού συγκροτήματος Βόλου – Νέας Ιωνίας – παρόν, παρελθόν και μέλλον»

2η φάση: «Πλινθοκεραμοποιείο Τσαλαπάτα»

Το πρόγραμμα αυτό συμμετείχε στο πανελλήνιο δίκτυο περιβαλλοντικής εκπαίδευσης «Βιομηχανική κληρονομιά, αξίες από το παρελθόν, παρακαταθήκη για το μέλλον».
Διευθυντής του σχολείου: Παπαδόπουλος Παντελής
Υπεύθυνοι καθηγητές:
Κουμνιώτης Βασίλης, μαθηματικός, συντονιστής
     Βεκλίδου Κατερίνα, φιλόλογος
     Τσελεπή Μαρία, τεχν. μηχανικός
Το πλινθοκεραμοποιείο Τσαλαπάτα βρίσκεται στη συνοικία των Παλαιών, δυτικά από το κάστρο της πόλης. Αποτελεί σπάνιο δείγμα διατήρησης βιομηχανικού συγκροτήματος σε αυτόν τον κλάδο, όχι μόνο σε ελληνικό, αλλά και σε ευρωπαϊκό επίπεδο.. Στο πλαίσιο του προγράμματος αυτού πραγματοποιήσαμε ως υπεύθυνοι καθηγητές με τους μαθητές μας επισκέψεις στο χώρο, φωτογραφήσεις, καθώς και εκδρομή στο Τεχνολογικό Πάρκο Φωκίδας και στα βιομηχανικά κτίρια της Πάτρας. Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε στο κτίριο του 1ου Γυμνασίου Ν. Ιωνίας και στο «Μεταξουργείο». Η ιστορία και η λειτουργία του πλινθοκεραμοποιείου παρουσιάστηκε με DVD που η πολιτιστική μας ομάδα δημιούργησε για το σκοπό αυτό.

2005-2006

1η φάση: «ΜΕΤΑΞΟΥΡΓΕΙΟ»

Παπαδόπουλος Παντελής, Δ/ντής σχολείου
           Κουμνιώτης Βασίλης, μαθηματικός
           Βεκλίδου Κατερίνα, φιλόλογος
           Τσελεπή Μαρία, τεχνολόγος μηχανικός
Το ΜΕΤΑΞΟΥΡΓΕΊΟ Ετμεκτζόγλου ιδρύθηκε το 1924 από τους αδελφούς Γεώργιο και Αθανάσιο Ετμεκτζόγλου που καταγόταν από τη Μικρά Ασία. Το ατμοκίνητο αυτό εργοστάσιο αποτέλεσε μια σοβαρή για την εποχή εκείνη βιομηχανία του Βόλου και εξελίχθηκε σε εξαγωγική μονάδα με πελάτες στη Γαλλία και την Ιταλία.
Εκατοντάδες προσφυγικών οικογενειών βρήκαν εργασία σ΄αυτό και αντιμετώπισαν έτσι τις δυσκολίες της επιβίωσης που τους προκάλεσε η προσφυγιά.
Στόχος του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών στην προστασία του πολιτιστικού περιβάλλοντος. Στα πλαίσια του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις στο χώρο του «Μεταξουργείου» καθώς και στο Τεχνολογικό Μουσείο και στο Μουσείο Νερού στη Θεσσαλονίκη. Η εργασία μας περιλαμβάνεται σε σχετικό DVD.

2004-2005

«Η Νέα Ιωνία άλλοτε και τώρα»
Υπεύθυνοι καθηγητές του προγράμματος:
         Παντελής Παπαδόπουλος, μαθηματικός, διευθυντής του σχολείου,
         Βεκλίδου Κατερίνα, φιλόλογος ως συντονίστρια του προγράμματος και
         Γιαννοπούλου Κατερίνα, Γαλλικών
Το πολιτιστικό αυτό πρόγραμμα τοπικής Ιστορίας έχει ως θέμα τη δημιουργία της πόλεως Νέας Ιωνίας, τη ζωή και τη δραστηριότητα των κατοίκων της στο παρελθόν και σήμερα. Η πόλη δημιουργήθηκε από Μικρασιάτες πρόσφυγες που ήρθαν εδώ μετά την Μικρασιατική καταστροφή και την ανταλλαγή των πληθυσμών.
Στα πλαίσια του προγράμματος αυτού δημιουργήσαμε ένα ενδιαφέρον DVD, στο οποίο παρουσιάσαμε την ιστορία των προσφύγων της Νέας Ιωνίας με λόγο, εικόνες και μουσική. Επίσης εκδώσαμε βιβλίο με τίτλο «Η ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΑΛΛΟΤΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ» με υλικό που αντλήσαμε από το πρόγραμμα: μαρτυρίες προσφύγων, κείμενα, φωτογραφίες αρχείου καθώς και φωτογραφικό υλικό από την εκδρομή που πραγματοποιήσαμε ως υπεύθυνοι καθηγητές με τους μαθητές μας σε κάποιον άλλο τόπο καταφυγής του μικρασιατικού ελληνισμού – τα Νέα Μουδανιά Χαλκιδικής.
Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε στο κτίριο του 1ου Γυμνασίου Ν. Ιωνίας, στο κτίριο Σπίρερ και στο «Μεταξουργείο».
Μερικά αποσπάσματα από την παρουσίαση

1997-1998

«Πολιτιστικές & πολιτισμικές συγγένειες Βόλου και Ερμούπολης Σύρου»

Υπεύθυνοι καθηγητές του προγράμματος:
Δρ. Καραπατή Αρίστη, Γαλλικών, Λιακοπούλου Βασιλική, φιλόλογος και Χατζοπούλου Βασιλική, Γαλλικών.
Στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 1997-1998 και στα πλαίσια του Προγράμματος Κινητικότητας των μαθητών του ΕΠΕΑΕΚ, προσπαθήσαμε πέρα από το αναλυτικό πρόγραμμα να ευαισθητοποιήσουμε, με τη δική μας καθοδήγηση, τον εθελοντισμό των μαθητών για συμμετοχή και δράση ώστε η δημιουργία και η γνώση να γίνουν ουσιαστική κατάκτηση. Είναι προφανές ότι ο πυρήνας των Πολιτιστικών Προγραμμάτων χτυπά τη θεωρία της ανευθυνότητας και καλλιεργεί συστηματικά την έννοια ( θεωρία και πράξη) της υπευθυνότητας, ατομικής και συλλογικής.
ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ
Α. Ερμούπολη – Βόλος (το χτες και το σήμερα)
Β. Υποενότητες:
1. Δον Δαλέζιος. Καθολική Κοινότητα Βόλου
2. Πρόσφυγες του Βόλου
3. Θέατρο «Απόλλων» Ερμούπολης – Δημοτικό Θέατρο Βόλου
4. Νεοκλασικά κτίρια Ερμούπολης – Βόλου.

1990-1991

«Γνωριμία με τους δρόμους της πόλης»
α΄έκδοση, 1994, υπεύθυνη καθηγήτρια: Μπάνη Μαρία, φιλόλογος
β΄έκδοση, 1996-97