ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

Το σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2021-22 συμμετείχε στον:

• 14ο Πανελλήνιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό ποίησης και διηγήματος του Μορφωτικού Ομίλου Πετρούπολης και στο
  • λογοτεχνικό διαγωνισμό του ιδρύματος Λασκαρίδη με θέμα  τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική καταστροφή.

Η συμμετοχή των μαθητών/τριών στους διαγωνισμούς αποτέλεσε το κίνητρο για την περαιτέρω ενασχόλησή τους με το γράψιμο, τη λογοτεχνία και τη δημιουργική έκφραση. Όλες οι συμμετοχές των παιδιών αποτέλεσαν κατάθεση ψυχής και τα κείμενά τους ήταν πραγματικά ενδιαφέροντα.

Οι μαθητές/τριες που συμμετείχαν στους παραπάνω διαγωνισμούς έγραψαν διηγήματα και ποιήματα με ελεύθερο θέμα και δημιουργική πνοή. Τα διηγήματά τους ήταν με ποικίλη θεματολογία, όπως κοινωνικά, ιστορικά, αστυνομικά, θρίλερ, φανταστικά, επιστημονικής φαντασίας και τα ποιήματά τους με ελεύθερο στίχο ή με ομοιοκαταληξία.

Από τους μαθητές/τριες  που συμμετείχαν στον 14ο Πανελλήνιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό ποίησης και διηγήματος του Μορφωτικού Ομίλου Πετρούπολης διακρίθηκαν τέσσερις(4) στην κατηγορία του διηγήματος :

• Η Ευφροσύνη- Μαρία Σκλιά, μαθήτρια της Β΄Γυμνασίου διακρίθηκε με Βραβείο Γ΄ για το αστυνομικό διήγημα  «Η επιστροφή».
  • Η Άννα Βουλτσιάδου από τη Γ΄ Γυμνασίου πήρε  Έπαινο Β΄ για το δραματικό διήγημα «Φθινοπωρινό δάκρυ».
  • Η Αλίκη Τοπάλη από τη Γ΄ Γυμνασίου πήρε Έπαινο Β΄ για το κοινωνικό διήγημα  «Ο Θοδωρής».
  • Ο Γιώργος Τοπάλης από τη Β΄ Γυμνασίου διακρίθηκε με Έπαινο Γ΄ για το διήγημα επιστημονικής φαντασίας «Ταξίδι στην Ευρώπη ενός διαφορετικού κόσμου».