Διδακτική επίσκεψη στο αρχαίο θέατρο Δημητριάδος

Την Τρίτη 1 Απριλίου 2014 στο πλαίσιο του μαθήματος Αρχαία Ελληνική Γραμματεία ? Δραματική Ποίηση οι μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ4 επισκέφτηκαν τον αρχαιολογικό χώρο του αρχαίου θεάτρου Δημητριάδος. Εκεί ξεναγήθηκαν από τον κ. Μπάμπη Ιντζεσίογλου της ΙΓ΄ Εφορείας Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων Βόλου.Οι  μαθητές είχαν την ευκαιρία όχι μόνο να περιηγηθούν στον χώρο του αρχαίου θεάτρου, αλλά συνάμα να πληροφορηθούν την  αρχαία ιστορία του τόπου τους και της ευρύτερης περιοχής του. Έδειξαν ζωηρό ενδιαφέρον για τη μορφή και τα μέρη του αρχαίου θεάτρου και ανακάλεσαν γνώσεις σε σχέση με την ιστορία, τη μυθολογία και την τεχνολογία των αρχαίων Ελλήνων. Φωτογράφησαν το θέατρο και τον περιβάλλοντα χώρο και αξιοποίησαν τις πληροφορίες που συνέλεξαν  συμπληρώνοντας ? σε δεύτερο χρόνο ? φύλλα εργασίας.
Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση θεατρικού αναλογίου από μαθήτριες και τη σκηνική απόδοση επιλεγμένων κειμένων του σχολικού εγχειριδίου (Ελένη του Ευριπίδη), δρώμενα που έτυχαν θερμής υποδοχής από τους συμμαθητές τους.
Τους μαθητές συνόδευσαν  οι καθηγήτριες του σχολείου μας Πύργου Καλλιόπη ΠΕ02 και Καρακούση Διαμάντω ΠΕ02.

field teaching in ancient theatre of demetrias 5      field teaching in ancient theatre of demetrias 6

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *