Εβδομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Την Πέμπτη 10 Οκτωβρίου 2013 στο πλαίσιο της εβδομάδας Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν περιβαλλοντικές δράσεις με προβολή ταινιών και βιωματικό εργαστήριο.
Οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης παρακολούθησαν σύντομο βίντεο που αναφέρεται στον μύθο του Ερυσίχθονα και δημιουργήθηκε ως εργαλείο προβληματισμού και ευαισθητοποίσης.

Στη συνέχεια συζήτησαν και κατέγραψαν τις απόψεις τους για τη διαχρονικότητα των περιβαλλοντικών προβλημάτων και την αλόγιστη συμπεριφορά του ανθρώπου προς το περιβάλλον. Για τις δραστηριότητες χρησιμοποιήθηκαν τα φύλλα δραστηριοτή-των του Δημήτρη Παπαθανασίου, Υπεύθυνου Περιβαλλοντικής Εκπ/σης Α/θμιας Ανατ. Αττικής, για το πρόγραμμα «Η Μυθολογία της Περιβαλλοντικής – Η Περιβαλλοντική της Μυθολογίας – Ο Μύθος του Ερυσίχθονα», προσαρμοσμένα  στον περιορισμένο χρόνο των δραστηριοτήτων που ακολούθησαν.
Η Α΄ ομάδα προσπάθησε να ταυτίσει τους πρωταγωνιστές του μύθου και να τους τοποθετήσει στη σύγχρονη πραγματικότητα.
Η Β΄ ομάδα κλήθηκε να προτείνει το δικό της τέλος στο μύθο.
Η Γ΄ομάδα εντόπισε περιβαλλοντικές έννοιες και περιβαλλοντικά προβλήματα μέσα από το κείμενο του μύθου και τη σύγχρονη διασκευή του.
Η Δ΄ ομάδα ασχολήθηκε με τις δυσμενείς επιπτώσεις της διαχείριση των απορριμμάτων και κλήθηκε να ιεραρχήσει προτάσεις που αναφέρονταν στο πώς σκεφτόμαστε και αντιδρούμε σε σχέση με τη διαχείριση των απορριμμάτων.
Οι ομάδες μέσω των εκπροσώπων τους παρουσίασαν την πρόταση της κάθε ομάδας και ακολούθησε σύντομη συζήτηση και προβληματισμός για τα όσα αναφέρθηκαν.
Οι μαθητές της Γ΄τάξης παρακολούθησαν το ντοκιμαντέρ ΗΟΜΕ σε σκηνοθεσία Yann Arthus-Bertrand και στη συνέχεια συζήτησαν για τα σύγχρονα περιβαλλοντικά προβλήματα σχετικά με την αλόγιστη χρήση των φυσικών πόρων και την ανεξέλεγκτη επιβάρυνση του φυσικού περιβάλλοντος.
Το πρόγραμμα των περιβαλλοντικών δραστηριοτήτων σχεδίασε ο Ευθύμιος Γεωργούσης με την υποστήριξη της Διευθύντριας του Σχολείου, Ελένης Χατζηδημητρίου και για την υλοποίησή του συνεργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί: Ε. Μπάρτζιαλη, Β. Γεράκα, Απ. Ευαγγελιάς, Σ. Μόσιος, Μ. Χατζή, Σ. Σπυρέλης και Ν. Τρύφωνα.

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *