Ο Αγιασμός στο 1ο Γυμνάσιο και 1ο Λύκειο Νέας Ιωνίας

Την επίσημη Ακολουθία του Αγιασμού για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2013-2014 στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας τέλεσε ο Σεβ. Μητροπολίτης Δημητριάδος κ. Ιγνάτιος, την Τετάρτη 11/9/2013, στις 11 το πρωί, στο συγκρότημα των 1ου Γυμνασίου και 1ου Γενικού Λυκείου Νέας Ιωνίας.

agiasmos2012-13-1

agiasmos2012-13-2

Η Διευθύντρια του Γυμνασίου Ελένη Χατζηδημητρίου καλωσόρισε τους μαθητές στο σχολείο και τους ευχήθηκε καλή σχολική χρονιά. Κοντά στους μαθητές και τις μαθήτριες βρέθηκαν η βουλευτής των ΑΝ.ΕΛ. Μαρίνα Χρυσοβελώνη, ο εκπρόσωπος του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξανδρου Μεϊκόπουλου και του ανεξάρτητου βουλευτή Πάρι Μουτσινά, ο αντιπεριφερειάρχης Γιώργος Καλτσογιάννης, η πρόεδρος της Επιτροπής Παιδείας Σούλα Μπαρτζώκα, η πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χαρά Αγκρή, ο διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γιώργος Δοδοντσάκης, ο σχολικός σύμβουλος των φιλολόγων Γεώργιος Κοντομήτρος και η εκπρόσωπος της τοπικής ΕΛΜΕ, καθηγήτρια του Λυκείου, Διαλεχτή Τσιτούμη.
«Είστε η ελπίδα για να έρθει ξανά το χαμόγελο», είπε ο Σεβ. Μητροπολίτης κ. Ιγνάτιος στους μαθητές, ζητώντας τους να συμβάλουν για να διατηρηθεί η ενότητα των Ελλήνων, σε μια περίοδο που τα γεγονότα της Συρίας και της Αιγύπτου είναι κοντά μας και ευχήθηκε να είναι ευλογημένη χρονιά δηλώνοντας ότι η Εκκλησία θα βρίσκεται κοντά στους καθηγητές και τους δασκάλους.
Διαβάστε εδώ την επιστολή αγάπης, εκτίμησης και στήριξης προς τους Εκπαιδευτικούς της Μαγνησίας του Σεβ. Μητροπολίτου Δημητριάδος κ. Ιγνατίου, ενόψει της νέας Σχολικής χρονιάς 2013 ? 2014.

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *