Ανέβασμα θεατρικής παράστασης
«Η ιστορία του γάτου που έμαθε σ΄ ένα γλάρο να πετάει»
βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο του Luis Sep?lveda
Τετάρτη 15 Μαΐου 2013

Invitation - Historia de un gato

Πολύ καλές εντυπώσεις, γέλιο αλλά και προβληματισμό για τις αξίες των ανθρωπίνων σχέσεων και των οικολογικών προβλημάτων σκόρπισαν οι μαθητές ? συντελεστές της παράστασης «Η ιστορία του γάτου που έμαθε σ΄ ένα γλάρο να πετάει» που ανέβασε το Θεατρικό Εργαστήρι του 1ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας, την Τετάρτη, 15 Μαΐου στο πλαίσιο παρουσίασης δραστηριοτήτων και εκδηλώσεων για την σχολική χρονιά 2012-2013 στην αίθουσα τελετών του Γυμνασίου.
Πρόκειται για μια εξαιρετικά διασκεδαστική ιστορία, μέσα από την οποία ο χιλιανός συγγραφέας (ακτιβιστής, οικολόγος, ιδρυτικό μέλος της Greenpeace και αγωνιστής της δημοκρατίας) λέει αλήθειες που συγκινούν και προβληματίζουν. Με αγάπη και πολύ χιούμορ, ο Σεπούλβεδα μιλάει για την τιμή, τη δικαιοσύνη, τη συντροφικότητα, την υπεράσπιση του αδυνάτου και το δικαίωμα στη διαφορετικότητα κάθε πλάσματος. Με το δικό του μοναδικό τρόπο καταγγέλλει τη ζημιά που έχει προκαλέσει στον πλανήτη η ανεξέλεγκτη βιομηχανική ανάπτυξη και ενθαρρύνει μικρούς και μεγάλους θεατές να αγωνιστούν για να γίνει καλύτερος κι ομορφότερος αυτός ο κόσμος.

Λίγα λόγια για το έργο:
H Κενγκά μια ετοιμόγεννη γλαρίνα μεταναστεύει σε πιο ζεστές περιοχές. Σε μια στάση ? μεσοπέλαγα, λερώνει τα φτερά της σε μια πετρελαιοκηλίδα. Ετοιμοθάνατη, καταφέρνει να φτάσει  στο μπαλκόνι ενός σπιτιού στο Αμβούργο που μένει ο μαύρος και χοντρός γάτος Ζορμπάς. Λίγο πριν ξεψυχήσει, του ζητάει να της υποσχεθεί να μη φάει το αυγό, που όπου να? ναι θα γεννήσει, να το ? ¨κλωσήσει¨ κι όταν έρθει η ώρα, να μάθει το γλαρόνι να ? πετάει. Ο Ζορμπάς δίνει το λόγο της τιμής του και ? μπαίνει σε μπελάδες?

Σημαντική υπήρξε η συμβολή της υπεύθυνης σχολικών δραστηριοτήτων Κυριακής Δανιηλίδου για τη συνεχή ενημέρωση και στήριξή της και της Διευθύντριας του Σχολείου, Δρ. Ελένη Χατζηδημητρίου, η οποία από την αρχή αγκάλιασε το έργο και παρείχε κάθε δυνατή διευκόλυνση για την υλοποίηση της θεατρικής παράστασης. Ιδιαίτερη αναφορά θα πρέπει, τέλος να γίνει στους μικρούς μαθητές και μαθήτριες, που χωρίς να απουσιάσουν ούτε μια ώρα από τα μαθήματά τους, αφιερώνοντας ακόμη και από τον χρόνο των διακοπών τους, συμμετείχαν στην ομάδα, δούλεψαν με πολύ κέφι και παρουσίασαν μια όμορφη παράσταση.

Τους ρόλους υποδύθηκαν οι μαθητές:
ΖΟΡΜΠΑΣ: Νικολέτα Αντωνάκη, Γ1, ΠΑΙΔΙ: Μαρία Πάντζιου, Β3, ΚΕΝΓΚΑ: Ιωάννα Στεργιοπούλου, Α5, ΑΛΗΤΟΓΑΤOI: Ζαφείρης Σταυρίδης, Β4 ? Χριστίνα Ρέππου, Α4, ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΣ: Ειρήνη ? Χρυσοβαλάντου Τέντη, Β4, ΚΟΛΟΝΕΛΟ: Ζωή ? Μαρία Τσακνάκη, Β4, ΞΕΡΟΛΑΣ: Χριστίνα Κονάκη, Α2, ΜΑΤΙΑΣ: Αθηνά Καρδαμάκη, Γ2, ΓΛΑΡΟΝΙ: Εύα Γκαγιάννη, Α1, ΦΙΛΟΣ: Σταύρος Παπαθεοδώρου, Β3, ΑΡΧΗΓΟΣ ΠΟΝΤΙΚΩΝ: Χριστίνα Κονάκη, Α2, ΠΟΝΤΙΚΙ: Χριστίνα Ρέππου, Α4, ΣΤΑΒΕΝΤΟ: Ζαφείρης Σταυρίδης, Β4, ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ: Χριστίνα Ρέππου, Α4, ΠΟΙΗΤΗΣ: Χριστίνα Κονάκη, Α2.
ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ: Οι εκπαιδευτικοί του 1ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας: Ευθύμιος Γεωργούσης, ΠΕ01, Μαρία Λαγού, ΠΕ16, Σπύρος Μόσιος, ΠΕ15, Μαρία Τριανταφύλλου, ΠΕ08. Την θεατρική διασκευή έκανε ο καθηγητής Ευθύμιος Γεωργούσης και τα σκηνικά η καθηγήτρια Μαρία Τριανταφύλλου σε συνεργασία με ομάδες μαθητών.

parastasi 3 640

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *