Πληροφορίες για τη ΛΥΣΣΑ

Σύμφωνα με ανακοίνωση του ΚΕΕΛΠΝΟ (Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων, www.keelpno.gr) από τις αρχές του Οκτωβρίου 2012 εμφανίστηκαν στη Ελλάδα κρούσματα λύσσας σε άγρια ζώα (κόκκινη αλεπού ?Κοζάνη). Η εξάπλωση της νόσου γίνεται με τις μετακινήσεις των άγριων ζώων και μεταδίδεται σε αδέσποτα, σε κατοικίδια αλλά  και  στον άνθρωπο. Η Γενική Διεύθυνση Κτηνιατρικής του ΥπΑΑΤ έχει ξεκινήσει εντατικό πρόγραμμα από αέρος ρίψεως εμβολίων σε μορφή δολωμάτων για τα  άγρια ζώα, που καλύπτει μεγάλο τμήμα της κεντρικής και βόρειας Ελλάδας. Στο σχολείο μας έγινε προβολή εκπαιδευτικού υλικού στο εργαστήριο πληροφορικής , για κάθε τμήμα,  υπό την επιτήρηση και καθοδήγηση της καθηγήτριας πληροφορικής Βασιλικής Θώδη. Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να ενημερωθείτε περισσότερο από τα σχετικά βίντεο και τις παρουσιάσεις του ΚΕΕΛΠΝΟ αλλά και να δοκιμάσετε  ένα παιχνίδι γνώσεων ?.

ΔΕΙΤΕ Βίντεο για την προστασία από τη λύσσα

ΔΕΙΤΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

ΔΕΙΤΕ Ενημέρωση και παιχνίδι γνώσεων για τα παιδιά

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *