Επίσκεψη του Σωματείου «Ιππόκαμπος»

1ΙΠΠΟΚΑΜΠΟΣ στο 1ο Γυμνάσιο Ν. Ιωνίας ΜαγνησίαςΣήμερα, 9 Φεβρουαρίου είχαμε την τιμή να υποδεχτούμε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας εκπροσώπους του Σωματείου ατόμων με κινητικά προβλήματα «Ιππόκαμπος». Η πρόσκληση έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος της Νέας Ελληνικής Γλώσσας της Γ΄ Γυμνασίου και με ειδικό θέμα «Το δικαίωμα του ανθρώπου στην ισότητα και τη διαφορετικότητα» και των Γερμανικών Γ΄ Γυμνασίου.Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα μέσα από σχετική προβολή και συζήτηση να προβληματιστούν, να διατυπώσουν και να λύσουν απορίες και να αποκομίσουν σημαντικά βιώματα για το συγκεκριμένο θέμα. Επιπλέον έγινε σύγκριση των συνθηκών διαβίωσης των Α.Μ.Ε.Α. στην Ελλάδα από τη μία πλευρά και στις ευρωπαϊκές χώρες, όπως για παράδειγμα στη Γερμανία, από την άλλη. Την ευθύνη της οργάνωσης είχαν οι καθηγήτριες Κυριακή Προυσσαέως (ΠΕ 02, Φιλόλογος), Νικολέττα Σταϊκούδη (ΠΕ 02, Φιλολογος) και Βασιλική Παπαποστόλου (ΠΕ 07, Γερμανικής Γλώσσας).

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *