Συνάντηση των μαθητών με τον συγγραφέα Διονύσιο Λεϊμονή

Με την ικανότητα και την ευελιξία που χαρακτηρίζει τον εκπαιδευτικό, κυρίως όμως με τον ελκυστικό λόγο και το ενδιαφέρον που διακρίνει τον δημιουργό, ο συγγραφέας Διονύσιος Λεϊμονής οδήγησε τους μαθητές της Α΄Γυμνασίου λίγο πιο μακριά στο δρόμο της λογοτεχνίας. Οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας με πρωτοβουλία της Διευθύντριας κ. Χατζηδημητρίου Ελένης και της φιλολόγου Χατζή Μαρίας είχαν την ευκαιρία την Τρίτη 13 Μαΐου να συναντήσουν το λογοτέχνη στην τάξη τους και στα πλαίσια του μαθήματος των Νεοελληνικών κειμένων.
Σκοπός της συνάντησης αυτής ήταν μια ελεύθερη συζήτηση για τη λογοτεχνία γενικά, τις πηγές της έμνευσης ενός δημιουργού, τον τρόπο και τις δυσκολίες συγγραφής, τα προβλήματα και τις ανησυχίες του.
Οι μαθητές γνώρισαν από κοντά τον συγγραφέα και άνθρωπο Διονύσιο Λεϊμονή, ο οποίος σε φιλικό κλίμα τους ώθησε να αποκαλύψουν και στοιχεία για τη δική τους σχέση με τη Λογοτεχνία, τα πρώτα τους διαβάσματα, τις προτιμήσεις τους, αλλά και το έντονο ενδιαφέρον τους για κάθε νέα απάντηση, που γεννούσε καινούριες απορίες, προεκτείνοντας τη συζήτηση ακόμη πιο πέρα.
Στο τέλος της συνάντησης αυτής οι μαθητές ένιωθαν το συγγραφέα ως ένα οικείο πρόσωπο, αφού νωρίτερα είχαν βρει απάντηση σε κάθε ερώτημά τους και είχαν εκφράσει ελεύθερα κάθε προσωπική τους σκέψη και προβληματισμό.
Τελικά έγινε φανερό σε όλους μας από την ικανοποίηση και την καθαρή ματιά των παιδιών ότι η επικοινωνία αυτή με τον λογοτέχνη σήμαινε και βαθύτερη επικοινωνία με την ίδια τη Λογοτεχνία. Εξάλλου η περαιτέρω εξοικείωση των μαθητών με το βιβλίο και επομένως με το διάβασμα είναι από τα βασικά ζητούμενα της εκπαίδευσης, ιδιαίτερα σήμερα.

Μαρία Χατζή, φιλόλογος

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *