Επίσκεψη στο Αθανασάκειο Μουσείο

Την Τρίτη 6 Μαΐου 2014 στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής, ενότητα «Πολυμέσα», οι μαθητές του τμήματος Β1 επισκέφτηκαν το Αθανασάκειο Αρχαιολογικό μουσείο του Βόλου. Αφορμή της επίσκεψης ήταν να ανακαλύψουν οι μαθητές πως «Χρησιμοποιώ εφαρμογές Πολυμέσων ως εργαλεία ξενάγησης και ερμηνείας εκθεμάτων ενός μουσείου», μια άλλη προσέγγιση του παραδοσιακού τρόπου περιήγησης ενός μουσείου.

Στην είσοδο του μουσείου υπάρχουν τρεις οθόνες αφής για εικονική περιήγηση στα εκθέματα με πλούσιο φωτογραφικό υλικό και βίντεο. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε πέντε ομάδες και κάθε ομάδα πήρε μια φορητή συσκευή που συνδέεται με ασύρματο δίκτυο με τον κεντρικό υπολογιστή του μουσείου.
Η πολυμεσική εφαρμογή i-muse εκτελείται και είναι διαθέσιμη όταν η συσκευή προσανατολιστεί και στοχεύσει σε ένα ειδικό σήμα δίπλα στα εκθέματα.Πάνω στη μικρή οθόνη της συσκευής εμφανίζονται ενδιαφέρουσες πρόσθετες πληροφορίες για το επιλεγόμενο έκθεμα και παράλληλα ψηφιακή αφήγηση τονίζει σημαντικά σημεία.
Το «περιβάλλον» της εφαρμογής έκανε την επίσκεψη μας στο μουσείο ένα διασκεδαστικό,  διαδραστικό παιχνίδι. Τέλος, στην καινούργια πτέρυγα , ο υπεύθυνος του μουσείου μοίρασε  στους μαθητές μια άλλη κατηγορία φορητών συσκευών που διαθέτουν  τη δυνατότητα επιλογής του αριθμού που αντιστοιχεί σε κάθε έκθεμα και αναπαραγωγή αφήγησης για αυτό, στη γλώσσα που επέλεγαν.

Οι μαθητές έφυγαν ενθουσιασμένοι αφού διαπίστωσαν ότι οι υπολογιστές και τα πολυμέσα μπορούν να προσφέρουν μεγαλύτερη ποικιλία πληροφοριών για τα αντικείμενα και το θέ?α της έκθεσης και να διευρύνουν την εμπειρία τους. Οι  μαθητές χάρηκαν που μπόρεσαν να απολαύσουν  εξατομικευμένη  ξενάγηση στο μουσείο, είχαν  άποψη για την πορεία τους στον πραγματικό χώρο των συλλογών,  και συνόδευσαν την εμπειρία τους ?ε κάποιες άλλες δραστηριότητες. Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγήτριες : Πληροφορικής  Θώδη Βασιλική και Γαλλικών Χατζοπούλου Βασιλική.

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *