Διδακτική επίσκεψη στο μουσείο της πόλης του Βόλου

Την Παρασκευή, 27 Μαρτίου 2015, κατά τη διάρκεια της 3ης και 4ης διδακτικής ώρας οι μαθητές των τμημάτων Α1 και Α4 της Α΄τάξης του 1ου Γυμνασίου Ν. Ιωνίας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο μουσείο της πόλης του Βόλου. Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος των Κειμένων της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, έπειτα από διδασκαλία του αποσπάσματος ??Ταξίδι χωρίς επιστροφή??, της Δ. Σωτηρίου.
Στόχοι της επίσκεψης ήταν η γνωριμία των μαθητών με την προσφυγική κατοικία, εργασία και διασκέδαση, η συνειδητοποίηση των δυσκολιών που αντιμετώπισαν οι πρόσφυγες, αλλά και της δημιουργικής πνοής που έφεραν στην πόλη, η επαφή με τις ρίζες τους καθώς και η ευαισθητοποίησή τους σε θέματα ξεριζωμού και προσφυγιάς.
Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου ξεναγήθηκαν από τον ιστορικό κ. Γ. Κουτή στο τμήμα της έκθεσης που αναφέρεται  στον ερχομό και την εγκατάσταση των προσφύγων.
Οι εντυπώσεις των μαθητών και των υπεύθυνων συνοδών καθηγητών Καρακούση Δ., ΠΕ02 και Γεράκα Β., ΠΕ02 από το μουσείο και την ξενάγηση ήταν άριστες.

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *