Επίσκεψη του Σωματείου Ιππόκαμπος

Ιπποκαμπος2Την Τετάρτη 4 Μαρτίου 2015 επισκέφθηκαν το σχολείο μας μέλη του Σωματείου κινητικά αναπήρων Νομού Μαγνησίας «Ιππόκαμπος» προκειμένου να υλοποιήσουν εκστρατεία ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης των μαθητών μας μέσω βιωματικής προσέγγισης της αναπηρίας. Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο των μαθημάτων της Νεοελληνικής Γλώσσας (Ενότητα 3η: «Είμαστε όλοι ίδιοι. Είμαστε όλοι διαφορετικοί») και των Γερμανικών Γ΄ Γυμνασίου. Στόχοι της συνάντησης ήταν:
1.  Να δουν οι μαθητές ποιο ρόλο παίζουν οι προκαταλήψεις και τα στερεότυπα στις σχέσεις μας με τους άλλους.
2. Να κατανοήσουν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν στην καθημερινότητά τους άτομα με ειδικές ικανότητες.
3. Να προβληματιστούν πάνω στο θέμα του κοινωνικού ρατσισμού.
4. Να γίνει  σύγκριση των συνθηκών  διαβίωσης  των Α.Μ.Ε.Α. στην Ελλάδα από τη μία πλευρά και στις ευρωπαϊκές  χώρες, όπως για παράδειγμα στη Γερμανία, από την άλλη.
Οι μαθητές μας παρακολούθησαν την προβολή μιας εκπαιδευτικής ταινίας και μετά ακολούθησε συζήτηση ανάμεσα στους μαθητές και στα μέλη του σωματείου Ιππόκαμπος. Την ευθύνη της οργάνωσης είχαν οι καθηγήτριες  Καρακούση  Άντα (ΠΕ 02), Πύργου Καλλιόπη (ΠΕ 02) και Παπαποστόλου Βασιλική (ΠΕ 07).