Επίσκεψη της Ομάδας Αγωγής Σταδιοδρομίας στο ΙΕΚ του Δήμου Βόλου

Την Τετάρτη 9 Μαΐου 2014 η ομάδα των μαθητών του Προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας του 1ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας Βόλου στο πλαίσιο του εγκεκριμένου προγράμματος που εκπονείται στο σχολείο μας: «Διαλέγω το μελλοντικό μου επάγγελμα διαλέγω σωστά;» επισκέφτηκε το Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης του Δήμου Βόλου.
Σκοπός της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση των μαθητών για την λειτουργία του ΔΙΕΚ και η ξενάγηση στις αίθουσες των θεωρητικών μαθημάτων και των εργαστηρίων των ειδικοτήτων, Εφαρμοσμένων Τεχνών,
Ενδυματολογίας και Σχεδίασης Μόδας, Χειροποίητου Κοσμήματος, Κεραμικής, Γραφιστικής, Φωτογραφίας, Συντήρησης έργων τέχνης, Μαγειρικής. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τους σπουδαστές και τους καθηγητές των θεωρητικών μαθημάτων και των εργαστηρίων που διεξάγονταν κατά τη χρονική διάρκεια της επίσκεψης στις αίθουσες και τα εργαστήρια.
Η υπεύθυνη του ΔΙΕΚ για την υποδοχή των μαθητών, τους ενημέρωσε για τις ειδικότητες που λειτουργούν στο Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης του Δήμου Βόλου αλλά και για τις δραστηριότητες των σπουδαστών εντός και εκτός της σχολής, καθώς και για την επαγγελματική εξέλιξη των αποφοίτων ανά ειδικότητα.
Η υπεύθυνη για την ενημέρωση αλλά και όλοι οι καθηγητές και σπουδαστές του ΔΙΕΚ με μεγάλη χαρά και προθυμία χάρηκαν την επίσκεψη των μαθητών μας και τους έδωσαν χρήσιμες πληροφορίες. Τους μαθητές συνόδευσαν οι υπεύθυνοι για την υλοποίηση του Προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας, Ευθύμιος Γεωργούσης, ΠΕ01 και Έφη Καπλάνη ΠΕ06.
Η επίσκεψη θα δώσει την ευκαιρία στο πλαίσιο του Προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας στο σχολείο για μια περαιτέρω διερεύνηση της μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, για συζήτηση και προβληματισμό σχετικά με τα θέματα που έχουμε εντάξει στο πρόγραμμά μας «Τριτοβάθμια εκπαίδευση δεν είναι μόνο τα ΑΕΙ· κατά πόσον στην εποχή μας υπάρχει μια θεωρητική και ουσιαστική βάση στην διάκριση μεταξύ ΄ανώτατης΄ και ΄ανώτερης εκπαίδευσης΄»καθώς επίσης για διερεύνηση των ενδιαφερόντων, των δεξιοτήτων και των ικανοτήτων που απαιτούνται στην μελλοντική επιλογή επαγγέλματος.                                                                                                                                                                                                                           Ευθύμιος Γεωργούσης,
θεολόγος

IEK Volou 1     IEK Volou 2

IEK Volou 3      IEK Volou 4