Ποδηλατοδρομώντας διαμαρτύρομαι

Την Πέμπτη 10 Απριλίου 2014 από τις 10 έως τις 12 το πρωί, μαθητές του 1ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας μαζί με συμμαθητές τους από όλα τα σχολεία του Βόλου και της Νέας Ιωνίας συγκεντρώθηκαν και πραγματοποίησαν πορεία με τα ποδήλατά τους στο κέντρο του Βόλου. Η συνάντηση όλων των ποδηλατιστών μαθητών έγινε στον χώρο της παραλίας, μπροστά από την Τράπεζα της Ελλάδος. Ακολούθως η πορεία των ποδηλάτων έφθασε στο Πανεπιστήμιο και έπειτα από την οδό Δημητριάδος κατευθύνθηκε στο Δημαρχείο.

bikerideΗ δράση φέρει τον τίτλο «Ποδηλατο-δρομώντας διαμαρτύρομαι» και συντονί-ζεται από την Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων ΔΔΕ Μαγνησίας με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών, όλου του πολεοδομικού συγκροτήματος Βόλου και Νέας Ιωνίας, σε θέματα μετακίνησης και προσβασιμότητας στην πόλη. Την δράση πραγματοποίησε η Δευτεροβάθμια Εκπ/ση Μαγνησίας στα πλαίσια του Θεματικού Έτους «Ενεργός Πολίτης» και του προγράμματος «Εβδομάδα Εθελοντισμού Let?s do it Greece 2014» που υποστηρίζονται από το Υπουργείο Παιδείας και σε συνεργασία με την Επιτροπή Ισότητας και την Επιτροπή Παιδείας του Δήμου Βόλου.
Τους μαθητές  συνόδευσε η εκπαιδευτικός του σχολείου μας Ράνια Καλιοντζή ΠΕ03.

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *