Συμμετοχή της θεατρικής ομάδας του σχολείου στο Πρόγραμμα:
«To Εκπαιδευτικό Δράμα για την Τοπική Ιστορία»

Τη Δευτέρα 11 Μαρτίου 2013 η ομάδα του Θεατρικού Εργαστηρίου του 1ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας παρακολούθησε το πρόγραμμα για τη «Διδασκαλία της Τοπικής Ιστορίας με την αξιοποίηση του Εκπαιδευτικού Δράματος» που υλοποιείται από Γενικά Αρχεία του Κράτους του νομού Μαγνησίας (Μαγνήτων & Σπ. Σπυρίδη).Οι μαθητές με την καθοδήγηση και εμψύχωση από την ομάδα εργασίας των Αρχείων Ν. Μαγνησίας ενεπλάκησαν, μέσα από οπτικά και ακουστικά ερεθίσματα (αφηγήσεις, φωτογραφίες κ.ά.), σε μια ενεργητική διαδικασία βίωσης ατομικών και ομαδικών ρόλων ώστε να επιλέξουν στάσεις και συμπεριφορές, να πάρουν αποφάσεις για την επίλυση προβλημάτων ? διλημμάτων και να συνδέσουν το θέμα με καταστάσεις που αντιμετωπίζουν στην πραγματική ζωή.
Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου Ευθύμιος Γεωργούσης και Σπυρίδων Μόσιος.

gak2      gak3

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *