Με αφορμή τη συλλεκτική έκδοση της πρώτης υπόθεσης της δημοφιλούς παιδικής σειράς βιβλίων «Μια υπόθεση για τον ντετέκτιβ Κλουζ» με τίτλο:

Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΗΣ ΤΣΙΧΛΑΣ

πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη, 29 Φεβρουαρίου, εκδήλωση για σχολεία με τον Γερμανό συγγραφέα Γίργκεν Μπανσέρους, τον εικονογράφο Ραλφ Μπούτσκοβ και τη μεταφράστρια των βιβλίων, Μαρία Αγγελίδου. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στα γερμανικά με ταυτόχρονη μετάφραση στα ελληνικά και την παρακολούθησαν ζωντανά από την πλατφόρμα ΖΟΟΜ των εκδόσεων ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ οι μαθητές και οι μαθήτριες δύο τμημάτων της Α΄τάξης του σχολείου μας.

Ο ντετέκτιβ Κλουζ δεν χρειάζεται συστάσεις! Είναι ο δημοφιλέστερος ήρωας παιδικών αστυνομικών βιβλίων, είναι ο μεγαλύτερος μικρός ντετέκτιβ όλων των εποχών που μπλέκεται διαρκώς σε νέες περιπέτειες και καλείται να εξιχνιάσει τα πιο δύσκολα μυστήρια. Και είναι τόσο καλός στη δουλειά του που μέχρι τώρα δεν του έχει ξεφύγει υπόθεση για υπόθεση,  100% επιτυχία σε 31 υποθέσεις δεν το λέτε και λίγο!