ΕΥΖΗΝ – Δράση Υγείας για τη Ζωή των Νέων

Την τελευταία εβδομάδα του Απριλίου, στο σχολείο μας οι μαθητές όλων των τάξεων είχαν τη δυνατότητα στο εργαστήριο πληροφορικής υπό την επιτήρηση και καθοδήγηση της καθηγήτριας πληροφορικής Θώδη Βασιλική και του γυμναστή Γαλαζούλα Χρήστο, να εισέλθουν στη ειδική πλατφόρμα του προγράμματος ΕΥΖΗΝ και να συμπληρώσουν ένα ερωτηματολόγιο , για τις καθημερινές ατομικές και οικογενειακές διατροφικές συνήθειες.

Το ΕΥΖΗΝ είναι πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων που στοχεύει στη διασφάλιση της υγιούς ανάπτυξης των παιδιών και των εφήβων μέσα από την υιοθέτηση ισορροπημένων συνηθειών διατροφής και σωματικής δραστηριότητας. Το Πρόγραμμα περιλαμβάνει διάφορες δραστηριότητες στο επίπεδο της Πρωτοβάθμιας φροντίδας, οι οποίες αποσκοπούν στην προσφορά γνώσεων, την καλλιέργεια δεξιοτήτων και τη δημιουργία υπηρεσιών για το παιδί, το σχολείο αλλά και την οικογένεια, με άξονα τη διαμόρφωση μιας υγιεινής στάσης ζωή.
Στην ιστοσελίδα του προγράμματος ο επισκέπτης μπορεί να ενημερωθεί για διάφορα θέματα που αφορούν την ανάπτυξη των παιδιών και εφήβων μέσα από την υιοθέτηση ισορροπημένων συνηθειών διατροφής και φυσικής δραστηριότητας.     Ιδιαίτερα στη επιλογή «ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ» μαθαίνουμε να τρώμε σωστά, παίζουμε παιχνίδια και βρίσκουμε τρόπους να είμαστε διαρκώς σε κίνηση!

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *