Την Τρίτη, 6 Φεβρουαρίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ομίλου Πολιτισμού του 1ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας – Πειραματικού, συνοδευόμενοι από τις υπεύθυνες καθηγήτριες Παπαποστόλου Βασιλική και Θώδη Βασιλική, πραγματοποίησαν βιωματική δράση στην Κεντρική Βιβλιοθήκη του Δήμου Βόλου που στεγάζεται στο κτίριο Σπίρερ.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες περιηγήθηκαν στον φιλόξενο χώρο της βιβλιοθήκης και τους δόθηκε η ευκαιρία να μελετήσουν βιβλία και περιοδικά που αναφέρονται σε χώρους και μνημεία της ευρύτερης περιοχής της Νέας Ιωνίας, συλλέγοντας λεπτομερείς πληροφορίες σχετικά με τους χώρους αυτούς. Για κάποια παιδιά ήταν η πρώτη τους επίσκεψη στη συγκεκριμένη βιβλιοθήκη και γι΄αυτό τον λόγο ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους της βιβλιοθήκης για τον τρόπο λειτουργίας της.

Μέσα από τη συγκεκριμένη βιωματική δράση τα παιδιά του Ομίλου Πολιτισμού ήρθαν σε επαφή με τον πλούτο της γνώσης που μπορούν να προσφέρουν τα βιβλία.