6η Μαρτίου: Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο σύμφωνα με το υπ? αρ. πρωτ. 31528/Γ1/05.03.2014 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς όλων των σχολικών μονάδων της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, ιδέες και εμπειρίες, να ενημερωθούν ή και να προτείνουν τρόπους για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.
Το 1ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας Βόλου ανταποκρινόμενο στην πρόσκληση του Υ.ΠΑΙ.Θ. διοργάνωσε δραστηριότητες για την πρόληψη της σχολικής βίας, με συντονιστή τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό του σχολείου Απ. Ευαγγελιά, ΠΕ04.05.
Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό για την σχολική βία και τις μορφές της και στη συνέχεια παρακολούθησαν βίντεο που δημιουργήθηκε από ομάδα μαθητών του Γυμνασίου μας. Ακολούθησαν βιωματικά εργαστήρια που συμμετείχαν όλα τα τμήματα του σχολείου με συντονιστές τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων και δραστηριότητες που σχεδίασε ο υπεύθυνος εκπαιδευτικός για την σχολική βία του 1ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας.
Μέσα από το εργαστήριο καταγράφηκαν τα συναισθήματα των τριών πρωταγωνιστών (θύτη, θύματος και παρατηρητή) όπως αυτά έγιναν αντιληπτά από τους μαθητές μετά από παρατήρηση σκίτσων στα οποία διαδραματίζονται πράξεις σχολικής βίας και εκφοβισμού. Οι ομάδες των μαθητών κατά τάξεις, αφού κατέγραψαν στο αντίστοιχο φύλλο δραστηριότητας τα συναισθήματά τους και τους προτεινόμενους τρόπους αντιμετώπισης τέτοιων φαινομένων, τα παρουσίασαν και τα συζήτησαν με τη βοήθεια του συντονιστή καθηγητή του τμήματός τους.
Τελικός στόχος της όλης δραστηριότητας ήταν ανάδειξη της βεβαιότητας ότι απέναντι στη σχολική βία κανείς δεν είναι μόνος του.
Τα φύλλα εργασίας που χρησιμοποίησαν οι ομάδες των μαθητών συγκεντρώθηκαν από τον συντονιστή εκπαιδευτικό για περαιτέρω επεξεργασία.

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *