Επίσκεψη εκπροσώπων της ??ΑΡΣΙΣ?? στο 1ο Γυμνάσιο

Την Τρίτη, 3/2/15 κατά τη διάρκεια της 4ης διδακτικής ώρας επισκέφτηκαν το σχολείο μας έπειτα από πρόσκληση εκπρόσωποι της  κοινωνικής οργάνωσης υποστήριξης νέων ??Άρσις??. Η πρόσκληση έγινε από τη φιλόλογο Γεράκα Βασιλική στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας  Α΄ Γυμνασίου και έπειτα από τη διδασκαλία κειμένων που σχετίζονται με την παιδική εργασία (??Ο Βάνκας??, ??Ο Κωνσταντής??, ??Τα κόκκινα λουστρίνια??).
   Στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας οι μαθητές των τμημάτων Α4 και Α5 αρχικά παρακολούθησαν  σύντομο video για την παιδική εργασία. Στη συνέχεια, η υπεύθυνη του Ξενώνα Φιλοξενίας Ασυνόδευτων Ανηλίκων Αιτούντων Άσυλο στη Μακρινίτσα,  Ρεπανά Ιωάννα, ο ψυχολόγος Παπαδημητρίου Κωνσταντίνος και η ανθρωπολόγος  Μπουδραμή Μαριάνθη μίλησαν στους μαθητές για την παιδική εργασία. Κατόπιν δυο φιλοξενούμενοι της ??Άρσις?? παρουσίασαν την ιστορία τους και μίλησαν για τις εμπειρίες τους. Ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές του 1ου Γυμνασίου.
   Στόχος της συνάντησης ήταν η ευαισθητοποίηση σε θέματα παιδικής εργασίας.