Το 1ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας συμμετέχει  στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Σχολείων  του Μικτού Πειραματικού Σχολείου Πανεπιστημίου Πατρών με τίτλο «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου». Οι θεματικές ενότητες του Δικτύου αφορούν στην Τοπική Ιστορία και περιλαμβάνουν τους παρακάτω άξονες:
• Τοπική ιστορία και εθιμικές τοπικές συνήθειες
• Μνημεία και αρχαιολογικοί χώροι
• Τοπική Λογοτεχνία/ Λογοτέχνες συνδεδεμένοι με τον τόπο
• Τέχνες και αρχιτεκτονική
• Τοπική ιδιομορφία: φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον
• Οικονομική ζωή/ εμπορική δραστηριότητα
• Εξέχουσες μορφές του τόπου.

Οι σχολικές μονάδες που συμμετέχουν σε αυτό το Δίκτυο θα εκπονήσουν εργασίες ερευνητικές και δημιουργικής γραφής, εικαστικά, δρώμενα, ψηφιακές αφηγήσεις, μουσικές παραγωγές, βιωματικά εργαστήρια, πάνω στους προαναφερόμενους άξονες . Το παραγόμενο αποτέλεσμα του δικτύου θα παρουσιαστεί είτε δια ζώσης είτε εξ’ αποστάσεως, στο ομώνυμο τριήμερο «Υβριδικό 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο» που θα διεξαχθεί στο Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών από 18 μέχρι 20 Απριλίου 2024.

Ο όμιλος Πολιτισμού του σχολείου μας συμμετέχει με την εργασία «Ένα υπαίθριο μουσείο γλυπτικής» που αναφέρεται στο παλαιό κοιμητήριο Ταξιαρχών της Νέας Ιωνίας με συντονιστές τις εκπαιδευτικούς Παπαποστόλου Βασιλική ΠΕ07 Γερμανικών και Θώδη Βασιλική ΠΕ86 Πληροφορικής.