Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας

anti-obesity-day 1 smallΣτο πλαίσιο του Προγράμματος «Κοινωνικό Σχολείο» και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας, την Παρασκευή 24 Οκτωβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε ενημέρωση και υλοποιήθηκαν δραστηριότητες σχετικά με τις Διατροφικές Συνήθειες και την Πρόληψη της Παχυσαρκίας.
Την ενημέρωση και τις δραστηριότητες οργάνωσε ο εκπαιδευτικός της Οικιακής Οικονομίας του 1ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας, Σπυρίδων Μόσιος, ο οποίος κατά την ενημέρωση εστίασε το ενδιαφέρον των μαθητών σε θέματα Υγιεινής Διατροφής, Μεσογειακής δίαιτας, σημασίας του Πρωινού, Διατροφής και Άσκησης, Διατροφής των Εφήβων, Διατροφικών διαταραχών, κ.ά.

anti-obesity-day 1 small     anti-obesity-day 2 small
Ομάδες μαθητών κατασκεύασαν από ένα διαφορετικό θεματικό κολάζ με θέμα τις Διατροφικές Συνήθειες και την Παχυσαρκία (Μεσογειακή Διατροφή, η δική μας πυραμίδα διατροφής) που αναρτήθηκε στην τάξη τους. Στόχος των δραστηριοτήτων ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα ισορροπημένης διατροφής και άσκησης για την σωματική και γνωσιακή τους ανάπτυξη.

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *