Στο πλαίσιο του μαθήματος “Εργαστήριο Δεξιοτήτων” και με αφορμή την παγκόσμια ημέρα για τα ΑΜΕΑ οι μαθητές/τριες του τμήματος Β5 του σχολείου μας με υπεύθυνη την κ. Τρύφωνα Αθανασία (ΠΕ11) επισκέφτηκαν το 1ο ειδικό δημοτικό σχολείο Βόλου “ΚΕΝΤΑΥΡΟΙ’’.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στις 21 Δεκεμβρίου 2023, ημέρα Πέμπτη και είχε σκοπό να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες μας σε σχέση με τις αναπηρίες, τις ανάγκες και τις δυσκολίες των ΑΜΕΑ καθώς και να γνωρίσουν περισσότερα για τη σχολική ζωή αυτών των παιδιών. Εκεί τους υποδέχτηκαν με μεγάλη χαρά τόσο τα παιδιά όσο και οι εκπαιδευτικοί του δημοτικού κ. Τσιμπλίδου Ελισάβετ διευθύντρια του σχολείου τους που τους ξενάγησε στις σχολικές αίθουσες ενώ στη συνέχεια η εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής κ. Κυριακή Μπαρμπαργύρη τους οδήγησε στην αίθουσα εκδηλώσεων όπου τους μίλησε και τους ενημέρωσε σχετικά με τη ζωή των ΑΜΕΑ μέσα από ένα βίντεο. Ακολούθησε συζήτηση με τα παιδιά που έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και τους λύθηκαν πολλές απορίες ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ενισχύθηκε η ενσυναίσθησή τους .