Οι μαθητές/τριες του Ομίλου Δημοσιογραφίας του 1ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας- Πειραματικό ολοκλήρωσαν του 1ου τεύχος της μαθητικής εφημερίδας τους σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή. Στην πρώτη αυτή απόπειρα η μικρή ομάδα των μαθητών/τριών αποτύπωσε την προσπάθεια, το ενδιαφέρον και τη θέληση να δημιουργήσει. Με όπλο το λόγο, οι μαθητές/τριες είχαν τη δυνατότητα να σκεφτούν και να εκφράσουν ελεύθερα τις απόψεις και τους προβληματισμούς τους μέσα από τα άρθρα τους.

Είναι ένα πρώτο εγχείρημα της ομάδας του ομίλου που επιδέχεται βελτίωση και περιμένει τη συμπαράσταση των συμμαθητών/τριων του σχολείου. Το πρώτα αυτό «βήμα» ήταν αποτέλεσμα ομαδικής συνεργασίας και εύχονται καλή ξενάγηση στα άρθρα της εφημερίδας τους. Την έκδοση του 1ου τεύχους επιμελήθηκαν οι υπεύυνοι καθηγητές του ομίλου κ. Π. Δάγλας και κα. Κ. Προυσσαέως. Μπορείτε να δείτε την εφημερίδα πατώντας Σχολική Εφημερίδα  1ο ΤΕΥΧΟΣ