Διδακτική επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο του Διμηνίου

karakousi visit2          Την Τετάρτη, 29 Μαρτίου 2017, κατά τη διάρκεια της 2ης και 3ης διδακτικής ώρας οι μαθητές των τμημάτων Β3 και Β4 της Β΄τάξης του 1ου Γυμνασίου Ν. Ιωνίας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο του Διμηνίου. Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιλιάδας.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου ενημερώθηκαν σύντομα από την αρχαιολόγο κ. Αλεξάνδρου Ματούλα για την ιστορία της περιοχής από τη Νεολιθική εποχή ως τα μυκηναϊκά χρόνια,

ξεναγήθηκαν  στον μυκηναϊκό οικισμό και στους δύο θολωτούς τάφους και τέλος έκαναν οι ίδιοι ανασκαφή σύμφωνα με τις οδηγίες της κ. Αλεξάνδρου στο ειδικά διαμορφωμένο για εκπαιδευτικούς σκοπούς σκάμμα.
  Οι εντυπώσεις των μαθητών και των υπεύθυνων συνοδών καθηγητών Γεράκα Β., ΠΕ02 και Καρακούση Δ., ΠΕ02 από τον αρχαιολογικό χώρο και την ξενάγηση ήταν άριστες.

Δημοσιεύθηκε στην ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *