Βιωματική Δράση των Ομίλων Θεάτρου και Εικαστικών στον χώρο του Αρχαίου Θεάτρου Δημητριάδος

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ομίλων Θεάτρου και Εικαστικών του  1ου   Γυμνασίου Νέας Ιωνίας – Πειραματικού πραγματοποίησαν βιωματική δράση την Τρίτη 16 Μαΐου 2023, στο χώρο του Αρχαίου Θεάτρου της Δημητριάδας. Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν από την φιλόλογο του σχολείου κα Σπυροπούλου Ασπασία, η οποία τους διηγήθηκε παραστατικά πώς κατασκευάστηκε το θέατρο της αρχαίας Δημητριάδος από τον Μακεδόνα βασιλέα Δημήτριο Πολιορκητή ταυτόχρονα με την ίδρυση της πόλης (το 294-2 π.Χ.) και ποιος ήταν ο ρόλος του στη ζωή της πόλης. Οι μαθητές/τριες περιεργάστηκαν το χώρο, εντόπισαν τα διάφορα μέρη του αρχαίου θεάτρου και  υλοποίησαν ένα σχετικό δρώμενο. Στη συνέχεια μετέβησαν στην παραλία των Αλυκών και δημιούργησαν ένα βίντεο με θέμα τα συναισθήματα που τους γέννησε η συμμετοχή τους στους Ομίλους και τις προσδοκίες τους για το μέλλον, με φόντο το θαλασσινό τοπίο.