Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού (5 Οκτωβρίου 2015)

Στο πλαίσιο του Προγράμματος «Κοινωνικό Σχολείο» και με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, τη Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015, υλοποιήθηκαν ενδοσχολικές αθλητικές δραστηριότητες και πραγματοποιήθηκε ενημέρωση. Την ενημέρωση οργάνωσε ο εκπαιδευτικός της Οικιακής Οικονομίας του 1ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας, Σπυρίδων Μόσιος, ο οποίος κατά την ενημέρωση εστίασε το ενδιαφέρον των μαθητών σε θέματα Αθλητισμού, Διατροφής και Άσκησης των Εφήβων, Εικόνας σώματος εφήβων, Διατροφής των εφήβων, Απαγορευμένων ουσιών, κ.ά.
Βασική επιδίωξη του σχολικού αθλητισμού είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν, να αποκομίζουν βιωματικά μέσω των αθλητικών δράσεων, τα ιδιαίτερα στοιχεία της ευρύτερης Παιδείας, που ο Αθλητισμός δύναται να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της προσωπικής υπέρβασης (ενδεικτικά αναφέρουμε την αξία της συμμετοχής, τις ίσες ευκαιρίες χωρίς διακρίσεις, το «ευ αγωνίζεσθαι», κλπ.)
Δημοσιεύθηκε στην ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.