Etwinnning 2014-2015

ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑ?ΚΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ
EUROP?ISCHER TAG DER FREMDSPRACHEN

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Βασιλική Παπαποστόλου, Γερμανικών
Συμμετέχοντες: οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γερμανικής Γλώσσας όλων των τμημάτων της Β΄ τάξης (Β1-Β2-Β3-Β4)

ΕΥΡΩΠΑ?ΚΗ ΜΕΡΑ ΤΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ – 26 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ
? Η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει καθιερώσει την 26η Σεπτεμβρίου ως την ημέρα εορτασμού των ευρωπαϊκών γλωσσών.
? Με αφορμή αυτή τη γιορτή των γλωσσών ξεκινήσαμε τη συνεργασία μας με τρία σχολεία σε αντίστοιχες ευρωπαϊκές χώρες.
? Πολωνία, Σλοβακία και Τουρκία ήταν οι χώρες με τις οποίες συνεργαστήκαμε.

ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ
? Στο έργο Etwinning πήραν μέρος όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄τάξης που διδάσκονται τη γερμανική γλώσσα στο σχολείο μας.
? Η γλώσσα εργασίας ήταν τα Γερμανικά.

ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ
? Τα τέσσερα συνεργαζόμενα σχολεία αντάλλαξαν ταχυδρομικά κάρτες. Ο κάθε μαθητής/ η κάθε μαθήτρια έγραψε και φιλοτέχνησε την αγαπημένη του/της λέξη στα Γερμανικά και στην αντίστοιχη μητρική.
? Το επόμενο βήμα ήταν η συγκέντρωση όλων των καρτών και η δημιουργία ενός λεξικού σε τέσσερις γλώσσες με όλες τις αγαπημένες λέξεις.

4lexikaΛΕΞΙΚΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ? ΣΛΟΒΑΚΙΚΟ ? ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΛΕΞΙΚΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ? ΠΟΛΩΝΙΚΟ ? ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΛΕΞΙΚΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ? ΤΟΥΡΚΙΚΟ ? ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΛΕΞΙΚΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ? ΤΟΥΡΚΙΚΟ ? ΕΛΛΗΝΙΚΟ (2)