Διδακτική επίσκεψη στο Αθανασάκειο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου

Την Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2016 και την Παρασκευή, 9 Δεκεμβρίου 2016 κατά τη διάρκεια της 2ης και 3ης διδακτικής ώρας οι μαθητές των τμημάτων Α5 και Α3 αντίστοιχα της Α΄τάξης του 1ου Γυμνασίου Ν. Ιωνίας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Αθανασάκειο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου. Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο των μαθημάτων της Αρχαίας Ιστορίας και της Οδύσσειας.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου γνώρισαν τα αρχαιολογικά εκθέματα της μυκηναϊκής κυρίως εποχής και ξεναγήθηκαν  από την αρχαιολόγο κ. Καλογιάννη που εκπονεί το συγκεκριμένο πρόγραμμα.
Οι εντυπώσεις των μαθητών και των υπεύθυνων συνοδών καθηγητών Γεράκα Β., ΠΕ02 , Χατζή Μ., ΠΕ02, Πύργου Κ., ΠΕ02 και Προυσσαέως Κ., ΠΕ02 από το μουσείο και την ξενάγηση ήταν άριστες.

Δημοσιεύθηκε στην ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *