Διδακτική επίσκεψη στη Δράκεια

Drakeia 1   Τη Δευτέρα, 26 Οκτωβρίου 2015 από τις 10.00 έως τις 2.00 οι μαθητές των τμημάτων Β2 και Β3 της Β΄τάξης του 1ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο ??Χώρο μνήμης 18/12/1943?? στην Κάτω πλατεία της Δράκειας. Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος των Κειμένων της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, έπειτα από διδασκαλία του ποιήματος ??Ερημωμένα χωριά?? του Γ. Ρίτσου.
  Στόχοι της επίσκεψης ήταν η γνωριμία των μαθητών με ένα σημαντικό γεγονός της Νεότερης Ιστορίας του τόπου μας, η επαφή τους με ένα μοντέρνο μουσείο ιστορίας, η συνειδητοποίηση των σημαντικών επιπτώσεων της Γερμανικής κατοχής, η ευαισθητοποίησή τους σε θέματα πολέμου καθώς και η συσχέτιση με βιωματικό τρόπο του ποιήματος με την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.
  Κατά τη διάρκεια της
επίσκεψης οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου ξεναγήθηκαν στο μαρτυρικό χωριό από τον ιστορικό κ. Γ. Κουτή και στο μουσείο της Δράκειας από τη μουσειολόγο κ. Κ. Γκαραγκούνη.
   Οι εντυπώσεις των μαθητών και των υπεύθυνων συνοδών καθηγητών Β. Γεράκα, ΠΕ02, Πύργου, ΠΕ02 και Ε. Γεωργούση, ΠΕ01 από το  μουσείο και την ξενάγηση ήταν άριστες.

Drakeia 2          Drakeia 3

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *