Διδακτική επίσκεψη στο μουσείο της πόλης του Βόλου

Την Tετάρτη, 23 Μαρτίου 2016, κατά τη διάρκεια της 4ης και 5ης διδακτικής ώρας οι μαθητές των τμημάτων Β1 και Β4 της Β΄τάξης του 1ου Γυμνασίου Ν. Ιωνίας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο της Πόλης του Βόλου. Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος των Κειμένων της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, έπειτα από διδασκαλία του αποσπάσματος «Όταν πρωτοκατέβηκα στη Σμύρνη», της Δ. Σωτηρίου και παράλληλου κειμένου από το έργο της ίδιας , «Οι νεκροί περιμένουν».

Στόχοι της επίσκεψης ήταν η γνωριμία των μαθητών με την προσφυγική κατοικία, εργασία και διασκέδαση, η συνειδητοποίηση των δυσκολιών που αντιμετώπισαν οι πρόσφυγες, αλλά και της δημιουργικής πνοής που έφεραν στην πόλη, η επαφή με τις ρίζες τους καθώς και η ευαισθητοποίησή τους σε θέματα ξεριζωμού και προσφυγιάς.
   Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου ξεναγήθηκαν  στο τμήμα της έκθεσης που αναφέρεται  στον ερχομό και την εγκατάσταση των προσφύγων.
Οι εντυπώσεις των μαθητών και των υπεύθυνων συνοδών καθηγητών Πύργου Κ., ΠΕ02 και Γεράκα Β., ΠΕ02 από το μουσείο και την ξενάγηση ήταν άριστες.